Aktywne filtrowanie zakłóceń

 

Sieć elektryczna w zakładach przemysłowych jest bardzo ważną instalacją, która można powiedzieć że jest jednym z decydujących czynników czy firma będzie rentowna czy nie. Obecnie większość odbiorników potrzebuje do swojego poprawnego działania zasilania. Dotyczy to zarówno maszyn jak i również sprzętów wykorzystywanych do obróbki detali takich jak elektronarzędzia.

Co to są harmoniczne?

filtry wyższych harmonicznychBardzo ważnym zagadnieniem jest również jakość energii elektrycznej, która powinna być jak najlepsza. Oznacza to, że w sieci nie powinny występować zapady, zaniki czy wahania napięcia. Do tego amplituda prądu czy napięcia powinna być jak najbardziej zbliżona do sinusa, a współczynnik mocy powinien oscylować w pobliżu jedności. Niemniej jednak w rzeczywistych warunkach założenia te mogą znacznie się rozmijać z prawdą. W związku z tym podejmowane są działania zaradcze. Jednym z nich są filtry wyższych harmonicznych, które mają za zadanie poprawić jakość energii. Wyższe harmoniczne to nic innego jak wielokrotności częstotliwości na których działają poszczególne sprzęty. Wprowadza to zakłócenia do sieci co może powodować obniżenie jej sprawności oraz wydajności. W warunkach przemysłowych często oznacza to spore straty finansowe. W celu ich ograniczenia stosowane są różnego rodzaju urządzenia pozwalające na ocenę obecnego stanu rzeczy oraz wprowadzenie odpowiednich działań.

Jest to niezwykle istotne. Filtry wyższych harmonicznych są dobrym rozwiązaniem pozwalającym znacznie poprawić parametry elektryczne. Najważniejsze korzyści z ich stosowania to: zmniejszenie elektrycznych i termicznych narażeń w sieci elektrycznej oraz wyeliminowanie nieprawidłowości w działaniu odbiorników spowodowanych harmonicznymi. Urządzenia tego typu sprzedaje wiele uznanych firm, które są uznawane za specjalistów w swojej dziedzinie.