Aranżacje okienne, czyli wybór odpowiednich żaluzji

Żaluzje to nadal popularna dekoracja do okna, chociaż coraz częściej właściciele domów i mieszkań decydują się na rolety. Jeśli chodzi o materiały, z jakich wykonywane są żaluzje, jest ich zdecydowanie mniej. W sprzedaży znaleźć można głównie żaluzje aluminiowe, żaluzje drewniane oraz verticale, czyli żaluzje pionowe.

Rodzaje żaluzji – dostosowanie żaluzji do stylu pomieszczenia

żaluzje produkowane w SzczecinieJeszcze nie tak dawno klienci wybierali przede wszystkim żaluzje aluminiowe. Niestety takie żaluzje szybko się nagrzewają w upalne dni, dlatego zostały zastąpione przez żaluzje wykonywane z innych materiałów. Są to najczęściej tworzywa sztuczne lub po prostu drewno. Design żaluzji jest nieco skromniejszy od rolet, chociaż to zależy od tego, jak będzie wyglądać cała aranżacja okienna. Kiedyś lamelki w żaluzjach były cienkie. Lamelki to po prostu listewki, które tworzą całe żaluzje. Obecnie modne są znacznie szersze listewki w żaluzjach, które sprawiają, że mniej słońca wpada do środka pomieszczeń. Zwolennicy naturalnych surowców wybierają przede wszystkim żaluzje drewniane. Nie da się ukryć, że są to aktualnie najczęściej wybierane żaluzje. W pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu eko, orientalnie czy kolonialnie takie żaluzje sprawdzają się idealnie. Jeśli chodzi o żaluzje produkowane w Szczecinie, wybór jest duży. Żaluzje drewniane powinny być fachowo zaimpregnowane. Chodzi o to, by były zabezpieczone przed niszczeniem. Nowość na polskim rynku to żaluzje wykonane z materiału skóropodobnego. Są to żaluzje, które sprawdzają się nie tylko we wnętrzach nowoczesnych, ale też w tych w stylu glamour.

Minusem stosowania żaluzji może być to, że są one trudniejsze w utrzymaniu w czystości ze względu na lamelki, czyli listewki, które lubią się kurzyć. Żaluzje nie są więc polecane alergikom. Co jakiś czas należy je zdejmować z okna i myć.