Bezproblemowe założenie firmy w Niemczech

Mamy niezwykle sprzyjające czasy do podejmowania wyzwań związanych z wolnością wyboru miejsca pracy we wszystkich krajach Unii Europejskiej, do której należy Polska . Zawdzięczamy to głównie dyrektywie o swobodnym przepływie osób i usług. Bardzo duża liczba naszych rodaków wybrała na miejsce pracy lub samozatrudnienia Niemcy.

Najprostsza forma działalności gospodarczej w Niemczech

gewerba w niemczechJeżeli marzy się nam Gewerba w Niemczech to nie powinniśmy się obawiać skomplikowanych formalności. Ze względu na przynależność do Unii Europejskiej przysługuje nam forma uproszczona, identyczna jak dla obywateli Niemiec. Jak każda decyzja życiowa założenie własnej firmy wymaga jednak przemyślenia projektu i załatwienia wymaganego minimum prac papierkowych. Zacząć trzeba od znalezienia odpowiedniego lokum, które będzie siedzibą przyszłej firmy. Należy pamiętać by było ono wyposażone pod kątem profilu działalności gdyż ta kwestia będzie podlegać kontroli. Niemiecki system skarbowy oferuje szereg ulg podatkowych dla osób zameldowanych w tym kraju więc warto zadbać o ten aspekt. Jeżeli mamy załatwioną tą sprawę i dowód tożsamości możemy się udać to Gewerbeamt gdzie składa się wniosek o wpis do rejestru podmiotów gospodarczych. Trzeba być przygotowanym na wniesienie niewielkiej opłaty za złożenie wniosku. Wizyta w Gewerbeamt trwa bardzo krótko lecz automatycznie włącza tryb powiadamiania urzędu skarbowego, urzędu statystycznego oraz izby rzemieślniczej. Najważniejszą kwestią będzie dalszy, dobrze przemyślany kontakt z urzędem skarbowym. 

Do ważnych spraw będzie też należało określenie czy profil naszej działalności sprowadzi konieczność opłacania składek do izby rzemieślniczej. Trzeba zwrócić również uwagę na składki zdrowotne. W razie niepewności można się zwrócić do jednej z licznych firm doradczych działających w Niemczech.