Budowa domu letniskowego

Działki rekreacyjne są dziś bardzo popularne w okolicach nadmorskich kurortów, gdyż wiele ludzi jest nimi zainteresowanych. Ich powierzchnia wcale nie musi być duża, gdyż stawiane są na nich domy o powierzchni do trzydziestu pięciu metrów kwadratowych.

Jak wyglądają domki letniskowe?

nowoczesne domki letniskowe do 35m2Posiadanie działki bez domku jest mało praktyczne, zwłaszcza jeżeli znajduje się ona daleko od miejsca zamieszkania. Dlatego też każdy właściciel buduje na niej choć niewielki domek, w którym można przechowywać niezbędne rzeczy. Zgodnie z przepisami budowlanymi, na działce rekreacyjnej można postawić nowoczesne domki letniskowe do 35m2, które są parterowe. W takim miejscu idealnie się sprawdzają domy drewniane lub kontenerowe, ponieważ nie wymagają wykonywania mokrych prac, czyli fundamentów. Jeżeli chcemy wybudować dom najniższym kosztem, to najlepsze będą kontenerowe, ponieważ najmniejsze modele kupimy już za około pięćdziesiąt – sześćdziesiąt  tysięcy złotych, wraz z wyposażeniem. Ich budowa odbywa się w całości w hali produkcyjnej, a gotowy dom jest przywożony na działkę i ustawiany na wcześniej przygotowanym podłożu. Bazą takich domów są kontenery, które są zakrywane płytami warstwowymi, dzięki czemu mają mniej surowy wygląd zewnętrzny. Jeżeli wybieramy model całoroczny, to będzie on posiadać grubą warstwę ocieplenia ścian i podłogi w formie wełny mineralnej. Dzięki temu można w nim mieszkać nawet w zimie, bez obawy o niską temperaturę. Oczywiście konieczne jest jeszcze ogrzewanie i szczelne okna oraz drzwi.

Pierwsze domki z kontenerów pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, gdzie do dziś cieszą się dużym zainteresowaniem. W Polsce są one dostępne od kilkunastu lat i coraz częściej są wybierane jako domki letniskowe z dodatkowym tarasem i zadaszeniem.