Dopuszczalne parcie gruntu w zabezpieczeniach wykopów

 

Wypraska służy do umacniania ścian wykopów. Każdy pracownik powinien mieć zapewnione bezpieczeństwo na terenie wykopów. Właściciel firm budowlanych powinni zadbać o to, by wykopy były zabezpieczane w sposób odpowiedni – najlepiej elementami stalowymi, które są bardzo trwałe i dobrze zabezpieczają skarpy.

Zabezpieczenia typu słupowego umożliwiające łączenie segmentów

wypraskiDzięki temu nie dojdzie do obsunięcia gruntu i przysypania pracownika lub samego wykopu. Stosuje się przede wszystkim zabezpieczenia słupowe oraz zabezpieczenia typu box. Jeśli chodzi o zabezpieczenia słupowe, mają one sporo zalet. Dzięki takim zabezpieczeniom można kopać na głębokości nawet do 5m. W słupach stosuje się systemy deskowań ciężkich. Dzięki nim możliwa jest praca wykopowa prowadzona w różnych rodzajach gruntu. Warto postawić na takie wypraski i odpowiednio zabezpieczyć teren. Przed zakupem wypraski należy upewnić się, jakie jest dopuszczalne parcie gruntu dla danego elementu. Wiadomo, że im większe parcie gruntu jest w stanie znieść wypraska tym lepiej. W zabezpieczeniach słupowych parcie gruntu może wynosić 50kN/m2. Jest to parcie dopuszczalne, którego raczej nie powinno się przekraczać, by zabezpieczenie spełniało swoje funkcje. Poza tym zabezpieczenia słupowe pozwalają też na łączenie segmentów w różne zestawy. Oczywiście wielkość wykopu może być zróżnicowana. Na szczęście takie zestawy można przenosić z jednego miejsca w inne, dlatego wcale nie trzeba kupować ogromnej liczby elementów zabezpieczających.

Wykopy należą do prac niebezpiecznych. Niezależnie od rodzaju gruntu zawsze może dojść do jego osunięcia. Właśnie dlatego warto stosować zabezpieczenia słupowe, dzięki którym praca będzie odbywać się sprawnie. Słupy do wykopów mają różne parametry. Zawsze trzeba zwrócić uwagę na ich parametry wytrzymałościowe.