Efekt zamszu na tkaninie, czyli metoda Flock

Każdy może spersonalizować swoją odzież. Można personalizować np. koszulki. Nowoczesne techniki umożliwiają nie tylko wykonanie różnych napisów na koszulkach, ale również nadrukowanie zdjęć, grafik zaprojektowanych przez siebie.

Nadruki na koszulkach wykonywane metodą Flock

koszulki z nadrukiem 3DDzięki temu na ulicy można być bardzo oryginalnym, wyróżniać się z tłumu i sprawić, że koszulka będzie przyciągać uwagę. Jedną z metod nadrukowywania grafik na koszulkach jest metoda Flock. Jest to nadruk, który daje nietypowy efekt zamszu. Na tkaninę nanosi się specjalną strzyżę tekstylną. Jest to tzw. wiskoza. Ma ona różną długość włosa, dzięki czemu powstaje efekt zamszu. Wycina się odpowiedni wzór, a następnie ulega on wgrzewaniu w materiał pod wpływem wysokiej temperatury. Tu jednak wykorzystuje się również ciśnienie. Flock stosuje się niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonana jest koszulka. W ten sposób można wykonać koszulki z nadrukiem 3D i nie tylko. Nadruk na koszulce jest wypukły. Znajduje się na nim charakterystyczny meszek. Faktura nadruku jest bardzo aksamitna. Ponadto ma ona strukturę welurową. Jakość i estetyka wykonania takich nadruków jest nieporównywalna, jeśli chodzi o pozostałe metody tworzenia nadruków na tkaninach. W ten sposób można znakować odzież reklamową, ale też można składać zamówienia indywidualne. Trzeba tylko znaleźć miejsce, które zajmuje się takimi nadrukami.

W dużych miastach nie stanowi to żadnego problemu. Wiele firm oferuje również przyjmowanie zleceń przez internet, a następnie wysyłanie towaru do klienta. Metoda Flock to jednak nie tylko zalety. Trzeba wspomnieć o dwóch wadach, które dotyczą tej metody. Na pewno jest to wysoki koszt nadruku, a ponadto możliwe jest nadrukowywanie tylko prostych, nieskomplikowanych grafik, co może nie spełniać oczekiwań klienta.