elektrownia fotowoltaiczna

Elektrownia fotowoltaiczna w domu pasywnym

Obecnie większość domów, które powstają są energooszczędne lub pasywne. Domy energooszczędne pozwalają, dzięki zastosowanym technologiom oszczędzać na energii cieplnej. W domach pasywnych oprócz cech energooszczędnych także korzysta się z nowoczesnych urządzeń i maszyn, które pozwalają na wytworzenie własnej energii cieplnej oraz elektrycznej.

Gdzie można zamontować elektrownię fotowoltaiczną?

elektrownia fotowoltaicznaJednym z takich urządzeń są panele słoneczne. Takie panele składają się z takiego elementu jak ogniwa fotowoltaiczne. Takich ogniw na panelu jest wiele. To właśnie one potrafią zamieniać promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, którą użytkuje się w domu. Obecnie fotowoltaika jest popularną nauką, dzięki której powstają coraz bardziej innowacyjne rozwiązania do domów pasywnych, aby uzyskiwać darmową energię elektryczną. Taka elektrownia fotowoltaiczna, która składa się z paneli słonecznych najczęściej w prywatnych domach montowana jest na dachu. Poza tym taka mini domowa opłacalna elektrownia fotowoltaiczna może być zamontowana na ścianie, bezpośrednio na gruncie, na ogrodzeniu lub na specjalnych słupach. Jednak, jeśli chce się mieć darmowy prąd elektryczny to same panele słonecznie nie wystarczą. Także potrzebna jest specjalne urządzenie, które zmienni wytworzony prąd stały na prąd zmienny. Gdyż w każdym domu używa się prądu zmiennego. Dlatego inwestując w panele nie można zapominać o innych urządzeniach, które będą z takimi panelami słonecznymi współpracować. Inwestycja w panele fotowoltaiczne to dobry pomysł, gdyż można znacznie dzięki nim zaoszczędzić na energii elektrycznej.

Poza panelami w domu pasywnym także często montuje się pompy ciepłą, które służą do wytwarzania energii cieplnej, która ma ogrzać dom. Poza tym także pompy ciepła służą do ogrzewania wody użytkowej w domu. Także do ogrzewania domy można używać kolektorów słonecznych.