granit z bydgoszczy

Granit z Bydgoszczy na cmentarzu

Za każdym razem gdy jadę z mężem w odwiedziny do moich rodziców idziemy na cmentarz. Uważam po prostu, że jest to mój obowiązek. I, że przecież tylko w ten sposób możemy okazać pamięć i szacunek osobie bliskiej, której już z nami nie ma. Zresztą taki spacer po cmentarzu to także cenna lekcja historii.

Granit dawniej wyglądał inaczej

granit z bydgoszczyJeżeli jest bardzo stary cmentarz to można zaobserwować w jaki sposób zmieniał się język polski. A to moim zdaniem jest bardzo interesujące. Zawsze z mężem podziwiamy wielkie grobowce, szczególnie te stare. Niektóre z nich mają około dwieście lat. Wtedy to pomniki wyglądały zupełnie inaczej. Oczywiście granit z bydgoszczy był używany, jednak wyglądał zupełnie inaczej. Dawne nagrobki granitowe wyglądają zupełnie inaczej niż współczesne. Dziś często robione są też elewacje kamienne, a kiedyś tego nie było. Na pewno przez pomnik, to jak wyglądał można było określić status materialny pochowanej osoby. Skoro kogoś stać było na piękne blaty granitowe i bardzo ozdobne tablice, to można przypuszczać, że była to osoba zamożna. Zresztą na niektórych tablicach było napisane kto jaką pozycję w społeczeństwie posiadał. Czasem były też na przykład informacje ile hektarów ziemi posiadał. Dziś take rzeczy wydają się być wręcz nieprawdopodobne. Kiedyś były normą. Byłam za to na kiedyś na cmentarzu w mieście bydgoszcz, i tam byłam zdziwiona tym, że podczas na przykład Świąt Bożego Narodzenia groby są wręcz zasypywane kwiatami. Moim zdaniem wygląda to niezwykle pięknie. I nadaje zupełnie inny charakter temu miejscu.

Zawsze z mężem idziemy na cmentarz na piechotę chociaż jest to naprawdę długi spacer. po prostu lubię przejść się po mieście, w którym się wychowałam. Niestety widzę jak szybko się zmienia i jak powoli znikają miejsca, które znałam i bardzo lubiłam.