Jak przebiega transport wielkogabarytowy?

Każdy transport samochodu ciężarowego wymaga zastosowania wielu różnych systemów i narzędzi potrzebnych do prawidłowego i bezpiecznego zamocowania ładunków. W szczególności jeżeli dochodzi do transportu części do budowy elektrowni wiatrowej, czy też domu.

Transport wielkogabarytowy – jak się to robi?

dwuczęściowe odciągi łańcuchoweTransport wielkogabarytowy zwany inaczej ponadnormatywny lub nienormatywny, oznacza transport takich towarów, które wymiarem przekracza normy określone w prawie dla pojazdów poruszających się po drogach. Wymaga specjalnego traktowania w kwestii organizacji ich przewozu, ponieważ wymaga uzyskania specjalnych zezwoleń. Uzyskanie zezwolenia wiąże się z tym, czy prawidłowo został wcześniej złożony wniosek, który na przykład zawiera wszelkie ekspertyzy mostowe. Warto zaznaczyć, że taki transport wymaga zostawania specjalnej organizacji, w szczególności co do środków transportu i trasy jaka zostanie wybrana w celu przewiezienia towaru. Wymaga to wyboru najbardziej optymalnej trasy. Taki transport również wymaga zastosowania specjalnie do tego wyprodukowane ciągniki siodłowe oraz naczepy. Do prawidłowego zabezpieczenia towaru stosuje się wiele rzeczy, min. pasy zawiesinowe, dwuczęściowe odciągi łańcuchowe itd. W takim transporcie uczestniczą dwa samochody bezpieczeństwa, którego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w transporcie towaru, by nie tylko nie uległ uszkodzeniu, ale również przewidywał wszystkie możliwe zagrożenia powstałe w trakcie transportu takich rzeczy. Wymaga to stałego kontaktu z kierowcami ciężarówek a spedytorem w celu dostarczenia towaru na czas.

Taki transport wymaga pracy i koordynacji wielu ludzi, sprzętu oraz narzędzi. Ważne jest by taki transport zlecić firmie, która posiada wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, wtedy będziemy mieli pewność, że dany towar zostanie dostarczy na czas i w całości.