Jak segregować odpady

 

Od pewnego czasu wymaga się od nas coraz to dokładniejszej segregacji produkowanych w gospodarstwach domowych śmieci. Oczywiście ma to wiele zasad i pomaga chronić nasze środowisko, ale ma też wady. Wad jest sporo, począwszy od konieczności posiadania najczęściej pod zlewem kuchennym kilku pojemników na odpady, a skończywszy na problemach z kwalifikowaniem konkretnych odpadów do danych pojemników na odpady.

Jak często wystawiać śmieci?

odbiór śmieci krakówKażde gospodarstwo domowe w naszym kraju musi zdeklarować odbiorcy odpadów na danym terenie, ile śmieci będzie generować i jak często będzie występowała konieczność ich odbioru. Po podpisaniu umowy z odbiorą śmieci otrzymamy harmonogram odbioru. Na tym etapie już tylko krok dzielić nas będzie od możliwości wystawienia śmieci przed płot naszej posesji. By to zrobić potrzebny nam jest kubeł na śmieci. Ten można albo wydzierżawić od odbiorcy odpadów, albo kupić i posiadać go na własność. Wiele osób preferuje drugi wariant, bowiem nie musimy opłacać żadnego abonamentu. Każdy konkretny odbiór śmieci kraków następuje w konkretnych ramach czasowych, dlatego też warto kubły z odpadami wystawić przed ogrodzenie w godzinach porannych, by po powrocie z pracy schować je już opróżnione. Warto mieć na uwadze fakt, że odpady w ilości większej niż zdeklarowaliśmy, nie zostaną od nas odebrane. W takiej sytuacji możemy osobiście wywieźć je na wysypisko śmieci lub pozostawić na posesji i umieścić w kuble przy kolejnym odbiorze odpadów.

O pojemnik na odpady warto dbać, bowiem nie należy on do najtańszych. Ponadto należy pojemnik chować jak najszybciej po jego opróżnieniu przez odbiorcę odpadów, ponieważ zdarzają się ich kradzieże. Dobrą praktyką jest opisanie i oznaczenie pojemnika na odpady, by w razie jego kradzieży móc potwierdzić czy należał do nas.