Jak szczepić kota?

Zastosowanie szczepionek u kotów pozwala właścicielowi uchronić swojego czworonożnego przyjaciela przed niezwykle groźnymi chorobami, które w niekiedy mogą doprowadzić nawet do śmierci. Taka profilaktyka jest niezwykle ważna. Warto zaznajomić się przeciwko jakim chorobom warto zaszczepić kota.

Ważna rola szczepień

szczepienie kotaTak jak każde zwierze małe kocięta otrzymują swoje pierwsze przeciwciała wraz z mlekiem matki. Chronią one ich organizm przed zarażeniem. Niestety są one w stanie zapewnić ten rodzaj ochrony maksymalnie do 12 tygodnia życia. W kolejnych etapach ich życia warto zastosować szczepienie kota. Najlepiej jest pierwsze z nich przeprowadzić przed zakończeniem bezpiecznego okresu – czyli tuż przed 12 tygodniem życia. Warto żeby właściciel wiedział przed czym warto zabezpieczyć pupila, niezależnie w jakim środowisku on bytuje. Podstawowe szczepienia chronią przed trzema groźnymi wirusami. Pierwszym z nich jest FPV, czyli wirus panleukopenii. Jest on najbardziej groźny dla kociąt w wieku do czterech miesięcy. Trudno się ją zwalcza i jest niezwykle zaraźliwa. Człowiek ani inny rodzaj zwierzęcia nie może się nim zarazić. Jedynie wśród kotów wirus ten przenosi się niezwykle prędko i charakteryzuje się dużą zdolnością przetrwania w środowisku. Drugim wirusem jest FCV, czyli kaliciwirus. Jest to jeden z wirusów wywołujący koci katar. U zarażonego kota często prowadzi do powikłań. Szczepionka zapewnia odporność krzyżową przeciwko ciężkim zachorowaniom. Dzięki niej zapewnione są łagodniejsze przypadki zachorowań. Ostatnim rodzajem jest herpeswirus czyli FHV-1. Jest to drugi wirus wywołujący katar koci, bardziej zjadliwy niż pierwszy z nich. Szczepienie chroni kota przez tą chorobą, jednakże może dojść do zakażenia, które uczyni z kota nosiciela bezobjawowego.

Szczepionka chroniąca przed tymi trzema groźnymi chorobami jest podstawą w profilaktyce kotów. Zarażenie nimi może doprowadzić nawet do śmierci pupila, dlatego lepiej jest wykonać je w odpowiednim czasie. Warto również zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który ewentualnie poleci nam dodatkowe szczepienie, które mogą być konieczne zwłaszcza jeżeli kot spędza większość dnia na dworze.