Jakie dodatki do oleju stosować?

Często bywa tak, że silniki w samochodach starszych roczników powoli przestają pracować poprawnie. Jest to naturalny proces przecież dzięki nim samochód był zdolny przejechać kilka set tysięcy kilometrów. Są na rynku preparaty, które są w stanie poprawić kondycję jednostek napędowych, dzięki czemu będą działać sprawniej oraz wydajniej. 

Rodzaje dodatków do oleju

dodatek do olejuW wielu przypadkach dostateczną ochronę silnika oraz jego części zapewnia olej. Czasami jednak to nie wystarcza zwłaszcza w tych starszych samochodach. Wtedy z pomocą przychodzi dodatek do oleju. Jednak takiego preparatu należy używać bardzo rozsądnie i korzystać tylko z tych które produkowane są przez uznanych na rynku motoryzacyjnym producentów. W utrudnionych warunkach pracy mogą powstawać zabrudzenia, które utrudnią jakoś oraz wydajność pracy silnika, a w olejach zbyt długo eksploatowanych zmniejsza się lepkość dlatego wielu kierowców stosuje różnego rodzaju dodatki takie jak: środki dyspersyjne których zadaniem jest usuwanie sadzy i wszelkiej maści osadów. Tłoki i inne części ruchome silnika chroni się środkami zawierającymi dodatki, które tworzą aktywną chemiczną powłokę. Środki zawierające w swoim składzie różnego rodzaju antyoksydanty spowalniają zużycie zastosowanego oleju. Ostatnią grupą są środki antykorozyjne, które jak sama nazwa wskazuje zapobiegają korozji w silnikach. Z tak szerokiej gamy produktów, każdy kierowca w razie potrzeby znajdzie dodatek idealny. Najczęściej stosowanymi dodatkami są te, które są modyfikatorami tarcia. 

Reasumując jeśli posiadamy starszy samochód lub taki którego silnik wystawiany jest na ciężką pracę warto zastanowić się nad zakupem takiego dodatku. Należy pamiętać, aby stosować go zgodnie z zaleceniami producenta opisanymi na opakowaniu produktu. Każdy zakup warto skonsultować ze swoim mechanikiem samochodowym.