Jakie powinny wyglądać meble szkolne?

Szkoła jest miejscem, gdzie większość dzieci spędza połowę swojego dzieciństwa. Koledzy z tej samej ławki, potrafią być przyjaciółmi na całe życie, a wystawki na ścianach zapadają w pamięć na całe życie. Dlatego wyjątkowo ważne jest, by odpowiednio wyposażyć klasy i całą szkołę w odpowiednio wygodne i funkcyjne meble.

Główne cechy mebli szkolnych

mebel szkolnyJednym z głównych właściwości, jakie powinny spełniać meble szkolne, to pełna ich ergonomiczność. To właśnie od nich zależy, czy siedzenie pół dzieciństwa w ławce nie sprawi, że dziecko ma krzywy kręgosłup lub inną wadę postawy. Ponadto bardzo ważne jest, by konstrukcji wszystkich mebli używanych w szkołach, były solidne i bezpieczne. Dzieci, nie należą do najspokojniejszych osób siedzących za biurkiem, dlatego ważne by miały one wystarczająco dużo swobody pod biurkiem i wygodnego miejsca, które pozwoli im na swobodne poruszanie się pod nim. Mebel szkolny musi służyć wielu pokoleniom, dlatego musi być wykonany solidnie i z trwałych materiałów. Ponadto mebel taki, musi mieć prosty i czytelny schemat działania. Większość takich mebli ma służyć dzieciom, dlatego nie powinny być one bardzo skomplikowane i trudne w obsłudze. Każda cześć danego mebla musi być stosunkowo łatwa w zamianie, inaczej, nie będą one długo służyć w szkole, gdyż wystarczy, że raz trafią na niegrzeczne dziecko, lub niekorzystny przypadek i będą się nadawały już jedynie do wyrzucenia. Nie da się jednak ukryć, że ich jednym z głównych zadań, jest służenie wielu pokoleniom zarówno dzieci, jak i nastolatkom.

Rożnica, która pojawia się w przypadku mebli domowych, a szkolnych występuje na różnych obszarach funkcjonowania. Przede wszystkim jednak meble szkolne są wykorzystywane przez dużą ilość dzieci, w przeciwieństwie do na przykład biurka w szkole, z którego korzysta wciąż ten sam chłopiec.