Kurtyny zatrzymujące rozprzestrzenianie się dymu

Istnieje wiele systemów, dzięki którym możliwe jest ograniczanie rozprzestrzeniania się pożarów i ognia. Jednak równie ważnym elementem anty pożarowym są kurtyny, dzięki którym możliwe jest ograniczanie rozprzestrzeniania się dymu w budynku. Wiele kurtyn jest montowanych w halach produkcyjnych i innych miejscach przemysłowych, gdzie możliwe staje się radykalne ograniczania napływania dymu do stref powietrznych.

Jak funkcjonują specjalne kurtyny dymowe?

kurtyny dymowe rolowaneDzięki swojej modułowej konstrukcji, kurtyny tego typu mogą być stosowane w każdym miejscu. Umożliwia to nieograniczona możliwość dobierania elementów modułowych, pozwalających na budowanie odpowiednio długiej kurtyny, zatrzymującej dym na całej długości hali. Istnieją także kurtyny dymowe rolowane, używane ze względu na swoją konstrukcję, pozwalającą na szybkie otworzenie lub złożenie zabezpieczenia przed dymem. Odpowiednio dobrze zaprojektowane kurtyny mogą stanowić znakomita ochronę przed dymem w trakcie pożaru. Dzięki temu, iż dym nie przedostaje się do innych pomieszczeń, możliwy jest dodatkowy czas na ewakuację budynku, oraz uratowanie życia lub zdrowia osób przebywających w nim w danej chwili. Odpowiednia szczelność i izolacyjność termiczna danej kurtyny może powodować, iż są one wykorzystywane jako wszechstronne kurtyny ognioodporne, mające certyfikaty ppoż, umożliwiające stosowanie ich w każdym zakładzie, biurze czy firmie, która ma swoją siedzibę w wysokich biurowcach.

Dzięki radykalnemu ograniczeniu rozprzestrzeniania się dymu w budynku możliwe jest uniknięcie zaczadzenia i zatrucia toksycznymi substancjami zawartymi w dymie. Ze względu na tak bardzo dobre działanie ratujące ludzkie życie, montaż kurtyn jest coraz bardziej popularny, i często wymagany przepisami ppoż w danej firmie.