piece kozy

Marzenie o domku z piecem kozą – różne typy kominków

Jeśli od zawsze marzyłeś o tym, aby mieć w domu kominek i móc wpatrywać się wieczorami w dzikie tańce płomieni, to mam dla ciebie dobrą wiadomość. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni dla siebie rodzaj kominka, bo trzeba wiedzieć, że obecnie jest ich kilka i znacznie różnią się od tych kominków, które znamy z opowiadań babć.

Piece kozy i nowoczesne modele

piece kozyPrzede wszystkim technologia poszła na tyle do przodu, że nawet piece kozy nie wyglądają już tak, jak dawniej – choć niektóre nowe modele stylizowane są na dawne piece. Dziś jednak popularniejsze są biokominki, które są stosunkowo małe i wydają się o wiele mniej absorbujące. Nie wymagają połączenia z kominem, nie produkują popiołu, który należałoby sprzątnąć, a także działają na zupełnie inne paliwo niż węgiel czy drewno. Do nich używa się specjalnego biopaliwa w formie płynnej lub żelowej, które jest o tyle dobre, że nie wytwarza szkodliwych dla zdrowia substancji. Jak widzimy, to bardzo nowoczesne rozwiązanie. Dla tych, którzy szczególnie lubią przyglądać się płomieniom w kominku, wymyślono również całkiem modernistyczne rozwiązanie, a mianowicie – kominki narożne. Mają one dwie szyby – frontalną i boczną, dzięki czemu możemy oglądać ogień z różnych perspektyw. Decydując się na kominek pamiętajmy także o tym, jak ważne są kratki kominkowe zapewniające prawidłową wentylację, a także akcesoria do kominków – na przykład szufelka, miotełka czy też środki do czyszczenia sadzy. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio zachowywać czystość – pozwoli to zapobiec wielu nieprzyjemnym czy nawet niebezpiecznym sytuacjom.

No i nie zapominajmy o tym, że kominek ma być wizytówką naszego pokoju gościnnego – goście go pokochają i z pewnością nie będą szczędzić wam komplementów, jeśli tylko odpowiednio zadbacie o swój kominek.