mocowanie krat pomostowych

Mocowanie krat pomostowych w budownictwie

W obecnych czasach w budownictwie pojawiło się wiele nowych trendów, które zresztą bardzo szybko się zmieniają. Kiedyś dominujące były konstrukcje drewniane, natomiast teraz głównie spotykane są konstrukcje metalowe. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, między innymi tym, że konstrukcje metalowe są bardziej wytrzymałe na czynniki atmosferyczne niż na przykład konstrukcje drewniane.

Krat pomostowych pasują do mostów

mocowanie krat pomostowychKonstrukcje metalowe nie ulegają gniciu, nie chłoną wody z otoczenia oraz nie wymagają tak czasochłonnego zabezpieczania przed wpływem czynników atmosferycznych jak konstrukcje drewniane. Oczywiście konstrukcje metalowe również posiadają swoje wady, jednak i tak są one lepszym materiałem budulcowym niż konstrukcje drewniane. Przy konstrukcjach metalowych problematyczna jest ich podatność na korozję oraz rozszerzalność temperaturowa. Jednak korozji można zapobiec stosując odpowiednią farbę antykorozyjną, a problem rozszerzalności temperaturowej rozwiązuje odpowiedni konstrukcja, na przykład pozostawianie niewielkich przerw między metalowymi elementami. Obecnie bardzo często używanym elementem konstrukcyjnym są tak zwane kraty pomostowe, ponieważ są one stosunkowo tanie, wytrzymałe i dobrze wyglądają. Są one bardzo często używane do budowy mostów i przejść nad zbiornikami wodnymi. Do mostów tego typu najczęściej montuje się stopnie schodowe metalowe, które również wykonane są z krat pomostowych, które musza posiadać solidne mocowanie krat pomostowych i dobrze pasują wizualnie do całej konstrukcji mostu. Do budowy mostów najczęściej używane są kraty pomostowe zgrzewane, ponieważ są one najbardziej wytrzymałe, gdyż nie są one spawane, tylko zgrzewane na ciepło w procesie produkcji, co daje im ogromną wytrzymałość na nawet wielkie obciążenia.

Oczywiście, mostów tego typu nie używa się do produkcji mostów, które mają służyć do przejazdu samochodów i innych pojazdów, gdyż nie spełniają one norm bezpieczeństwa dla tego zastosowania. Mocowanie krat pomostowych najczęściej odbywa się przy pomocy odpowiedniego sprzętu i przez wykwalifikowanych pracowników.