Montaż grzejnika kanałowego

 

Samodzielny montaż grzejnika kanałowego jest możliwy. Wymaga on jedynie znajomości jego budowy i odpowiedniego sprzętu montażowego. Warto również skorzystać z pomocy drugiej osoby. Pamiętajmy również o podstawowej wiedzy z instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.

Podstawy montażu grzejnika kanałowego

grzejnik kanałowy z wentylatoremPrzed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, czy posiadamy odpowiednią liczbę i rodzaj śrub, wkrętów oraz kołków rozporowych. Warto również wiedzieć z czego wykonana jest ściana,w której będziemy wykonywać otwory w warstwie konstrukcyjnej budynku, aby choćby konstrukcja żelbetonowa ściany nie była niemiłym zaskoczeniem. Na początek przygotowujemy otwory – muszą być one większe od wymiarów grzejnika, następnie osadzamy wannę, którą należy zabezpieczyć wylewką – pod nią powinna zostać położona folia (opcja opcjonalna), twardy styropian oraz folia paroizolacyjne. W kolejnym kroku montujemy grzejnik kanałowy z wentylatorem wykonując jednocześnie połączenia hydrauliczne oraz elektryczne. W celu wykonania tego podłączenia należy wiedzieć z czego składa się grzejnik. Jego obudowę stanowi kratka, wspornik poziomujący, wanna – będąca obudową grzejnika, otwory pomocnicze i na króćce przyłączeniowe oraz kotwa mocująca. Środkowa część grzejnika składa się z: wymiennika ciepła wraz z elementami mocującymi, strumienicy, osłony wentylatora i komory przyłączeniowej, samego wentylatora oraz zaworu odpowietrzającego. Ustawienie przełącznika regulatora oraz programowanie sterownika to ostatnie kroki montażu.

Każdy grzejnik kanałowy z wentylatorem wyposażony jest w szczegółową instrukcję opisującą jego montaż. Postępując zgodnie z wytycznymi mamy możliwość zaoszczędzić pieniądze i samodzielnie go założyć. Zanim jednak przystąpimy do pracy sprawdźmy posiadany sprzęt i załączone elementy mocowania.