Naturalny pigment do tworzenia ikon

Odtwarzanie czy odrestaurowywanie ikon jest jednym z zajęć, jakim zajmują się artyści działający w odtwórstwie historycznym. Jest to bardzo wymagające rzemiosło, aczkolwiek wykończone, odtworzone ikony bywają bardzo imponujące i niejednokrotnie zostają elementem wystroju niejednej świątyni. Takie ikony tworzone są za pomocą wyłącznie naturalnych, historycznie używanych pigmentów.

Naturalne pigmenty do ikon

pigment do malowania ikonNaturalne pigmenty można dostać w wielu sklepach artystycznych, i nie różnią się one niczym od pigmentów tworzonych całkowicie ręcznie, aczkolwiek wielu artystów decyduje się na samodzielne wytwarzanie pigmentu, choćby dla samego wyzwania. Naturalny pigment do malowania ikon jest łatwy do odróżnienia od syntetycznych odmian, gdyż występuje tylko w kolorach możliwych do uzyskania za pomocą tradycyjnych metod. Maj on bardziej intensywną barwę, i może być z łatwością mieszany z pigmentami o innym kolorze, w celu uzyskania dowolnej barwy. Podobnie jak syntetyczne odmiany, naturalne pigmenty mogą być nanoszone na powierzchnię na sucho, aczkolwiek bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie, oleju czy mieszance do malowania na bazie terpentyny czy tempery jajecznej, służącej do tworzenia najbardziej okazałych dzieł na powierzchniach z gipsu lub gliny. Dzięki możliwości łatwego rozpuszczenia pigmentu możliwe jest wykorzystanie wielu zaawansowanych technik malowania, również tych którymi posługują się modelarze artystyczni i historyczni.

Niektórzy artyści potrafią również postarzyć ikonę, dzięki czemu może ona wyglądać na używaną lub nawet wyblakłą, mimo iż jest całkowicie nowa. Naturalne pigmenty można dostać w każdym sklepie z artykułami malarskimi czy artystycznymi, w bardzo imponującej gamie kolorów i odmian, mogących służyć do stworzenia każdego dzieła.