Nikotyna czyli narkotyk, który zabija

 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nikotynizm zaliczany się do uzależnień narkotykowych. Według Światowej Organizacji Zdrowia nikotyna jest narkotykiem. Pojawia się więc pytanie, dlaczego palenie papierosów nadal traktowane jest jako mało szkodliwe społecznie.

Leczenie uzależnienia od nikotyny w ośrodkach terapeutycznych

skuteczny ośrodek leczenia uzależnieńNie da się ukryć, że najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia tj. wylewy, miażdżyca, zawały serca. Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko pojawiania się tych chorób. Oprócz tego warto wspomnieć, że na drugim miejscu przyczyn zgonów znajdują się nowotwory płuc. Osoby uzależnione od palenia papierosów odczuwają potrzebę zaspokajania głodu nikotynowego. Z czasem coraz bardziej uodparniają się na działanie nikotyny i muszą palić jeszcze więcej. Najgorsze jest jednak to, że te osoby nie zdają sobie sprawy z tego, iż nie zyskują absolutnie niczego. Palenie nie jest ani przyjemne, ani nie redukuje objawów stresu. Przeciwnie – palenie powoduje wyrzut hormonów stresu, a relaksacja następuje dopiero kilka minut po wypalenia papierosa (spada poziom hormonów stresu). Z pewnością skuteczny ośrodek leczenia uzależnień zajmuje się również osobami uzależnionymi od palenia papierosów. Może to być też przyjmowanie nikotyny w innych postaciach np. w postaci tabaki, cygara, gum do żucia, plastrów. Obecnie nikotynowa terapia zastępcza nie jest polecana przez lekarzy. Częściej stosuje się leki zawierające w swoim składzie cytyzynę.

Wiąże się ona z tymi samymi receptorami co nikotyna. Do tego wszystkiego potrzebna jest jeszcze terapia psychologiczna – i wcale nie polega ona na straszeniu palacza negatywnymi skutkami palenia. Terapia psychologiczna ma na celu uświadomić palacza, że rzucenie palenia wcale nie jest takie trudne, jak mu się wydaje i może być nawet przyjemne.