Nowoczesne metody przechowywania paszy

Nowoczesne rolnictwo stało się gałęzią przemysłową. Zarówno uprawa roślin, jak i hodowla są prowadzone na tak wielkich obszarach i w takich ilościach, że mówi się o rolnictwie na skalę przemysłową. Skoro przemysł, to i produkcja roślinna i zwierzęca oraz środki produkcji przemysłowej.

Do czego służą silosy?

silosy paszoweProdukcja roślinna obejmuje szeroki wachlarz roślin uprawowych. Uprawiane są zboża, rośliny oleiste i rośliny paszowe. Z uwagi na fakt, że produkcja roślinna, w dużej mierze, jest zależna od warunków pogodowych, nie można w pełni zaplanować końcowych efektów, czyli wielkości plonów. Dlatego niezbędna jest możliwość przechowywania zebranych plonów. W warunkach przemysłowych, do tego celu służą silosy. Są silosy zbożowe i silosy paszowe. Jedne i drugie służą do magazynowania i całorocznego przechowywania zawartości. Silosy paszowe mają kształt walca, zakończonego lejkowatym wylotem. Te kilkudziesięciometrowe walce mocowane są na slupach wspornych, kilka metrów od podstawy tak, aby bez problemów można było otworzyć zasuwę wylotu i pobrać potrzebną ilość paszy. W silosach przechowuje się głównie paszę sypką, którą podaję się górnym wlotem załadunkowym. Silosy wykonane są z blachy ocynkowanej i wyposażone w rurę odpowietrzającą i wzierniki rewizyjne. W zależności od wielkości urządzenia, można w nim przechowywać od kilku do kilkudziesięciu ton paszy.

Niewątpliwie silosy mają wiele zalet i są w przemysłowym rolnictwie niezbędne. Przede wszystkim są wolnostojące i zabezpieczone na różne warunki pogodowe. Są proste w obsłudze zarówno przy załadowaniu, jak i pobieraniu zeń pasz. W obu przypadkach wykorzystuje się technikę i automatykę. Zatem silosy są nieodłącznym elementem rolniczego krajobrazu. Systemem paszociągów, gromadzoną w nich paszę, dostarcza się bezpośrednio do karmionych zwierząt.