Ochrona konstrukcji ze stali

Aktualnie wiele powstających budynków opiera się na elementach ze stali. Konstrukcje ze stali o wiele szybciej powstają. Metale i elementy stalowe przynoszą wiele korzyści zarówno podczas produkcji, projektowania czy użytkowania.

Jak chronić stal przed ogniem?

zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowychJedną z największych zalet konstrukcji ze stali jest to, że w stu procentach poddać je można recyklingowi. Jednak stal ma też swoje słabe punkty w tym niską odporność na korozję oraz osłabienie konstrukcji w przypadku oddziaływania na nią bardzo wysokich temperatur. Są to dwa największe problemy, jakie mogą przyczynić się do osłabienia całej konstrukcji. Jednak nie są to problemy, których nie da się rozwiązać. Jedynie dobra konserwacja i zabezpieczanie stali może uchronić ją przed osłabieniem. Powszechnie stal uznawana jest za materiał niepalny jednak należy mieć na uwadze to, że w wysokich temperaturach traci ona swoje właściwości. Podczas wystąpienia pożaru może zatem dojść do odkształcenia materiału a co za tym idzie konstrukcja może się zawalić. By uchronić się przed tego typu sytuacjami należy stosować zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych. Aktualnie mamy do dyspozycji trzy rozwiązania ochronne. Pierwsza to farby pęczniejące chroniące przed ogniem, druga to okładziny z płyt ognioodpornych oraz trzecia to środki ognioochronne natryskiwane. Najbardziej rozpowszechnione są farby ognioochronne. Są one najtańsze, aplikuje się cienką warstwę produktu, gwarantują estetyczne wykończenie i zachowują oryginalny wygląd. Od nas zależy jaką metodę wybierzemy. Jednak przy konstrukcjach stalowych ważne wybranie metody, która będzie najbardziej skuteczna.

W dobie stawiania wielu hal produkcyjnych oraz wykorzystywania stali w wielu nowoczesnych budynkach niezbędne stało się prawidłowe zabezpieczanie tego typu konstrukcji. Jedynie prawidłowa ochrona może zapobiec uszkodzeniu elementów stalowych podczas pożaru.