Ogród w środku domu

Zieleń obecna w naszych wnętrzach pozwala nawet ponurą jesienią i zimą poczuć się nieco bardziej wiosennie. Urządzając wnętrza coraz więcej z nas decyduje się na ozdabianie domu właśnie zielenią, kosztem bibelotów czy ozdobnych figurek. Ulubione rośliny można przenieść również na przylegający do domu taras czy balkon, tworząc tam kipiący zielenią ogród.

Ogród zimowy w praktyce

klasyczne zimowe ogrodyNawet niewielki przydomowy ogródek pozwala nam obcować z przyrodą i relaksować się w otoczeniu zieleni. Jeśli jednak nie jesteśmy właścicielami ogrodu, można go sobie stworzyć na tarasie czy balkonie. Mało tego – takim ogrodem będzie można się cieszyć nawet cały rok. Takie możliwości stwarzają nam klasyczne zimowe ogrody, które można urządzić i zaaranżować na wiele sposobów. Ogród zimowy może pełnić wiele funkcji, nie tylko jako przechowalnia zimujących roślin. Może stanowić jadalnię czy też pięknie urządzony, słoneczny salon. Równie dobrze może stanowić miejsce pracy i pełnić funkcję domowego biura. Może to być także typowe miejsce do relaksu w towarzystwie ulubionych roślin. Planując budowę zimowego ogrodu należy najpierw zdecydować, czy będzie to przestrzeń całoroczna czy sezonowa. Od tej decyzji zależy rodzaj konstrukcji, jej ciężar, zastosowane materiały oraz szczelność przed deszczem i wiatrem, a co za tym idzie – możliwość korzystania z ogrodu nawet zimą. Pamiętajmy, że klasyczne zimowe ogrody mogą być również ogrzewane, co jednak trzeba zaplanować odpowiednio wcześniej. Istotna jest także lokalizacja takiego pomieszczenia w stosunku do stron świata. Najwięcej światła będzie wpadało do ogrodu usytuowanego na ścianie południowej. Przestrzeń ta będzie się jednak bardzo nagrzewała, dlatego wymagać będzie zacienienia, np. w postaci rolet. Ściana północna to z kolei niewielka ilość rozproszonego światła, co zimą może stanowić problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. Ściany wschodnia i zachodnia to wystarczająca ilość promieni słonecznych dla większości roślin, nawet zimą.

Planując budowę ogrodu zimowego pamiętajmy, że zbyt mała przestrzeń będzie trudna do urządzenia. Jeśli planujemy dużą ilość zieleni, warto doliczyć odpowiednią przestrzeń na choćby niewielkie meble wypoczynkowe. W praktyce najczęściej buduje się ogrody o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2, co pozwala na ich swobodną aranżację.