Ogrody coraz popularniejsze

Coraz większą popularnością wśród mieszkańców dużych miast cieszy się posiadanie ogrodu. W czasach problemów z emisją spalin i gazów cieplarnianych, zadymionymi ulicami, czy wręcz smogiem oraz modą na bycie ekologicznym, mieszkańcy miast szukają kontaktu z naturą. Przejawia się to w różny sposób – między innymi poprzez wzrost sprzedaży mieszkań parterowych, z przydomowym ogródkiem oraz tłok w miejskich parkach w słoneczne, weekendowe dni.

Kilka słów o ogrodach w miejskim krajobrazie

projektowanie ogrodów w LublinieZainteresowanie naturą i potrzeba posiadania jej wokół siebie doprowadziła do wzrostu zainteresowania usługami szeroko pojętych architektów. Projektowanie ogrodów w Lublinie stało się na tyle popularnym interesem, że w ostatnich latach odnotowano wzrost tego typu usług o czterdzieści procent. Nie jest to jednak jednostkowy przypadek, ponieważ w innych miastach również zaobserwowano wzrost. Co ciekawe, mieszkańcy miast często decydują się na aranżacje nawet bardzo małych przestrzeni, takich jak balkony. Projektanci ogrodów mają sporo pomysłów i potrafią stworzyć prawdziwe cuda nawet na kilku metrach kwadratowych. Do tego sklepy i hurtownie oferują pełną gamę najrozmaitszych gatunków roślin – krzewów, drzew, kwiatów. Obecnie istnieją metody pozwalające na hodowanie roślin pozornie nieprzystosowanych do warunków niesprzyjającego, polskiego klimatu i to ustawiając rośliny na balkonie czy sadząc w ogrodzie, co zmusza je do przetrwania nawet na mrozie.

Zieleń miejska,w jakimkolwiek wymiarze – czy ogródków przydomowych czy ogródków balkonowych, czy też parków miejskich – ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Rośliny pochłaniają bowiem dwutlenek węgla, oczyszczając tym samym powietrzne, które w obecnych czasach w dużych miastach bardzo często jest dalekie od czystości.