Oldschoolowe urządzenia grające

Słuchanie muzyki z czarnych płyt gramofonowych przywołuje mnóstwo wspomnień. Młodsze pokolenia znają to głównie ze starych filmów. Czasami jednak wystarczy wejść na strych i przynieść stary sprzęt, z którego korzystali kiedyś rodzice, dziadkowie. Niektóre wymagają odnowienia, aby na nowo działały, zazwyczaj nie jest to skomplikowane. Niezbędne są części zamienne, których nie brakuje na rynku.

Funkcje przedwzmacniaczy w urządzeniach grających

niezawodny przedwzmacniacz do gramofonuKażde urządzenie grające wymaga czasami napraw, nawet po zakupie nowego sprzętu należy liczyć się z jego zużywaniem. Przykładem jest gramofon, o którego prawidłowym działaniu świadczy wyraźne brzmienie i bas. Ważnym i niezbędnym elementem konstrukcyjnym jest niezawodny przedwzmacniacz do gramofonu. Urządzenie odtwarza muzykę z płyt winylowych, dźwięki zapisane są w specjalnie wyżłobionych rowkach. Dotyczy to barw dźwięku, ilości szczegółów, szerokość sceny. Wszystkie te dane potrzebują dużo miejsca do przechowywania, aby je zaoszczędzić w trakcie produkcji płyt winylowych stosuje się korekcję RIAA. W wyniku tego niskie tony są obniżone do 20 decybeli, wysokie o taką samą wartość są podwyższane. Funkcją wzmacniacza się wyrównywanie obu poziomów do pierwotnych wartości, tylko wówczas odwzorowanie jest stuprocentowe. Część nie jest niezbędna, ale zdecydowanie podnosi komfort korzystania z gramofonów, ponieważ są one bardziej wydajne pod względem brzmienia. Dlatego takie rozwiązanie warto zawsze wziąć pod uwagę.

Brak przedwzmacniacza w gramofonie połączony z wpięciem w niewłaściwe złącze zazwyczaj prowadzi do zniekształconych dźwięków. Czasami konsekwencją jest spalenie przetworników w głośnikach, zwłaszcza gdy wydobywane dźwięki mają wysokie natężenie w poziomie głośności. Ze względu na bezpieczeństwo urządzenia lepiej nie stosować tańszych rozwiązań.