outsourcing pracowniczy

Outsourcing pracowniczy wygodnym rozwiązaniem

Dziś coraz częściej można zetknąć się z może trochę obco brzmiącym, kojarzącym się z językiem angielskim, słowem „outsourcing”. Pojawia się ono głównie w kontekście bardzo szeroko pojętego rynku pracy i biznesu.

Co daje outsourcing pracowniczy?

outsourcing pracowniczyW końcu we współczesnych firmach coraz częściej korzysta się z zalet i niezbywalnych plusów jakie jest w stanie zapewnić nam przykładowo outsourcing kadrowo-płacowy. Jednak w tej sytuacji warto sobie zadać najpierw podstawowe pytanie czym właściwie jest to zjawisko i o czym mowa jeśli w mediach pojawia się chociażby zwrot „outsourcing pracowniczy.? Samo słowo rzeczywiście pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem. Skrótem, który można rozwinąć do pełnej nazwy brzmiącej: „outside-resource-using”). O co tutaj chodzi? Otóż polecany outsourcing pracowniczy to po prostu możliwość wydzielenia ze struktur danej firmy, przedsiębiorstwa i organizacji, a nawet instytucji, poszczególnych jej funkcji, bądź też całych działów występujących w jej strukturach i zrzucenie konieczności ich obsługi na podmioty zewnętrzne. Najlepiej widać to na przykładzie tego jak działa chociażby agencja pracy tymczasowe. Jest to firma rekrutacyjna, która równocześnie oferuje leasing pracowniczy. Sama zajmuje się procesem rekrutacji, wyszukiwaniem pracowników do danej firmy, a jednocześnie sama ich potem zatrudnia. W tym przypadku dane przedsiębiorstwo po podpisaniu umowy z agencją nie musi się już przejmować ani ponosić kosztów naboru nowych osób do swojego zakładu jak i tych związanych z ich rozliczaniem i obsługą kadrową.

Jedynym wydatkiem zostaje tutaj marża płacona agencji, ale w kontekście zysków, które są jasno widoczne zarówno na polu ekonomicznym jak i czasowym, jest to koszt, który opłaca się pokryć. Stąd tez bierze się popularność tego typu rozwiązań.