Po co gumuje się powierzchnie?

Nie tylko w zakładach produkcyjnych widać jak zużywają się pewne materiały czy przedmioty. Zużycie materiałów można zaobserwować na każdym kroku w naszym otoczeniu. Jednak, w domach zużywające się przedmioty nie wymagają tak szybkiej interwencji jak te, które mają wpływ na produkcję całego zakładu.

Czym się charakteryzuje dobrze ogumowany bęben?

gumowanie bębnówWiele firm produkcyjnych działa korzystając z maszyn przewijających i taśmowych. Prawie wszystkie bębny, wałki i role mają powierzchnie gumowane. Bez tego materiał nałożony na bęben będzie się ślizgał. Gumowanie bębnów i podobnych materiałów zwiększa ich żywotność, ogranicza drgania spowodowane przez ruch taśm i bębnów, redukuje hałas i chroni konstrukcję przed nadmiernymi uderzeniami. Oczywiście i tak najważniejszym zadaniem gumowania bębnów będzie zmniejszenie poślizgu między bębnem a taśmą. Dlatego też gumowanie bębnów wykonywanie jest różnymi metodami wulkanizacji i oklejania. Dobrze ogumowana powierzchnia charakteryzuje się przede wszystkim trudnością w ścieraniu. Jednak firmy, które się tym zajmują wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i oferują też materiały charakteryzujące się odpornością na zapalenie, wytrzymałością na wysokie temperatury i dobrym odprowadzaniem wody. Jeśli klient sobie zażyczy, powierzchnia gumy może być gładka, ale może mieć powierzchnię o fakturze kwadratu, rombu czy innego wzoru, według potrzeb. Najważniejsze, by został osiągnięty podstawowy cel, czyli zmniejszenie poślizgu.

Choć gumowanie bębnów wydaje się mocno specjalistycznym terminem, to jego istota tkwi w tym, z czego ludzie korzystają codziennie. Na podłogach mamy gumowe wycieraczki, po to by się nie ślizgały, uchwyty mają gumowe rączki – z tego samego powodu. Na bębnach produkcyjnych po prostu proces ścierania zachodzi szybciej.