Podstawowy ekwipunek przeciwpożarowy

Ogień to najbardziej nieprzewidywalny i jednocześnie niebezpieczny żywioł. Człowiekowi prehistorycznemu wiele dekad zajęło opanowanie ognia, a następnie nauczenie się go rozpalać. Minęły lata, a człowiek nadal nie panuje nad ogniem.

Najlepszy sprzęt do gaszenia pożaru

najlepszy sprzęt przeciwpożarowyOgień jest dla pożyteczny, ale także niezwykle niebezpieczny dla ludzi i ich otoczenia. Wykorzystywany jest w domach do ogrzewania, a czasami gotowania. Palimy w kominku i wykorzystujemy ogień nie tylko jako źródło ciepła, ale i ozdobę. Niestety ma to swoje drugie dno, ponieważ nie ma na Ziemi równie niszczycielskiego żywiołu. W pożarach giną całe dobytki ludzi, ponieważ ogień trawi na swojej drodze wszystko. Na szczęście formą ratunku dla człowieka jest najlepszy sprzęt przeciwpożarowy. W skład sprzętu przeciwpożarowego wchodzą podręczne gaśnice piankowe, jak i śniegowe, a także koce gaśnicze. Gaśnica wykorzystuje pianę, która gasi płomień, natomiast kocem gaśniczym zakrywamy płomień, aby nie rozprzestrzenił się na większy obszar.. Podobnie można wykorzystywać agregaty gaśnicze Do tego w przypadku małego pożaru można spróbować ugasić ogień przy użyciu wody, a nawet bardziej skutecznego piasku. Najważniejsze w takiej sytuacji jest odcięcie dostępu do tlenu, bez którego ogień nie będzie płonął. Podstawowy sprzęt gaśniczy powinien znaleźć się w każdym domu, a nawet w każdym samochodzie. Pożar najczęściej rozprzestrzenia się bardzo gwałtownie i jeśli nie zareagujemy w odpowiedni sposób w danej chwili, potem może być za późno. 

Pożar to jedna z najczęściej dotykających nas klęsk żywiołowych. Na szczęście systemy przeciwpożarowe działają coraz lepiej, a straż pożarna jest wyposażona w najnowszy sprzęt. Ogień nadal sieje zniszczenia, ale już się go tak nie boimy.