Rodzaje maszyn do obróbki metalu

Metal nie należy do wyjątkowo plastycznych materiałów – przeważnie potrzebna jest ogromna siła, bądź ekstremalna temperatura by móc zmienić jego strukturę. Dlatego stworzono wiele rodzajów wyspecjalizowanych maszyn, by pozwolić sobie na ułatwienie współpracy z metalem.

Maszyneria odpowiadająca za obróbkę metali

maszyny do obróbki metaluZacznę od dwóch rodzajów, które dość często idą w parze – tokarka i frezarka. Tokarka jest to obrabiarka służąca do obróbki skrawaniem, czyli usuwa ona poszczególne warstwy metalu, zmniejszając jego wielkość i dostosowując do wybranego kształtu. Tokarką najczęściej obrabia się powierzchnie brył obrotowych. Frezarka również służy do obróbki skrawaniem, jednak ją wykorzystuje się do wykonywania rowków w na przykład kołach zębatych. Obie te maszyny do obróbki metalu mogą działać w tandemie – taką maszynę nazywa się wtedy tokarko-frezarką, lub centralą obróbczą. Warto jest wspomnieć również o szlifierce do metalu. Służy ona do ostrzenia elementów metalowych, w tym właśnie świeżo wykonanych frezów. Można też wykorzystać ją do naostrzenia wszystkich narzędzi w warsztacie, dzięki czemu można zaoszczędzić na usłudze ostrzenia bądź wymianie tępego już sprzętu. Oczywiście nie należy zapomnieć też o wiertłach do metalu – bez nich nie dałoby się wykonywać większości potrzebnych czynności przystosowujących metal do dalszej obróbki. Rodzajów wiertarek jest kilka – warto jest wspomnieć w szczególności na magnetyczne i kadłubowe.

Właśnie taka maszyneria odpowiada za wszystkie komponenty maszyn przemysłowych i nie tylko. Jest oczywiście wiele innych rodzajów, ale one nie mają tak znaczącego wpływu na proces produkcyjny jak te podane powyżej. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, gdyż może to pomóc aspirującemu przedsiębiorcy lub pracownikowi działu metalurgicznego.