Ubrania wojskowe dla cywilnych użytkowników

Wśród cywilnych użytkowników najpopularniejszymi odmianami odzieży wojskowej były komplety mundurowe, składające się z bluzy i spodni. Nie były one jednak jedyną odzieżą wojskową dostępną dla cywilnych nabywców, gdyż w każdym rekomendowanym sklepie z militariami można było znaleźć mnóstwo elementów umundurowania.

Popularna odzież wojskowa

odzież taktycznaSportowcy oraz entuzjaści wysiłku fizycznego bardzo często zaopatrywali się w koszule typu combat shirt, które pozornie nie różniły się od koszulek sportowych, choć były od nich znacznie wygodniejsze, jak również o wiele trwalsze. Była to bodaj najczęściej używana odzież taktyczna poza kompletami mundurowymi, głównie ze względu na bardzo wysoki poziom termoaktywności, pozwalający na używanie owych koszul w niemal dowolnej temperaturze i porze roku. Mogły służyć zarówno samodzielnie, jak i element odzieży, a z racji iż miały służyć jako warstwa wierzchnia odzieży pod kamizelką, były niemal niewrażliwe na rozdarcia czy uszkodzenia mechaniczne. Bardzo dobrze dopasowywały się do sylwetki ciała, dlatego były szczególnie często poszukiwane przez zawodowych sportowców. Pałatki, czyli wojskowe płaszcze przeciwdeszczowe, które służyły również jako niewielkie, jednoosobowe namioty, były często pomijane przez potencjalnych nabywców, choć należały do najbardziej przydatnych elementów wyposażenia survivalistów.

Najbardziej rozpowszechnione, nowoczesne odmiany pałatek były niemal identyczne krojem ze zwykłymi płaszczami wojskowymi, choć posiadały wszyte kaptury. Mogły być w kilka sekund rozłożone, dzięki czemu można było użyć ich jako namiotu czy małej wiaty, a połączenie kilku mogło być używane jako schronienie na wyprawach terenowych, lub w dowolnej innej sytuacji, dzięki całkowitej wodoodporności.