Zaawansowane akumulatory jachtowe

 

Tanie jachty zazwyczaj wyposażane są w równie tanie akumulatory kwasowe, o czym niejeden kapitan przekonał się dopiero po dokładnym obejrzeniu jednostki po jej nabyciu. Takie akumulatory zazwyczaj bywają zawodne w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego niemal zawsze wymieniane są na znacznie lepsze i trwalsze magazyny energii.

Nowoczesny akumulator do jednostek morskich

akumulatory do jachtówDo jachtów odbywających tylko krótkie rejsy na niewielkim dystansie często wybierane są akumulatory żelowe. Takie magazyny energii służą nie tylko jako rozruch silnika jednostki, ale też często zasilają wiele urządzeń pokładowych w momencie gdy silnik jachtu jest wyłączony. Żelowe akumulatory nie są tak podatne na uszkodzenia spowodowane kontaktem ze słoną wodą jak ich kwasowe odpowiedniki, i nie mają również tendencji do wylewania elektrolitu po przeładowaniu akumulatora podczas uzupełniania zapasu energii. Duże jachty dalekomorskie i jednostki luksusowe są natomiast coraz częściej wyposażane w akumulatory półprzewodnikowe o wysokiej mocy. Półprzewodnikowe akumulatory do jachtów służą również jako zasilanie urządzeń pokładowych, aczkolwiek znacznie częściej wykorzystywane są wyłącznie w tym celu, i nie bywają podłączane do silnika jachtu. Mają one bowiem znacznie większą pojemność, ale również i o wiele wyższe napięcie rozładowania prądu, więc mogą być wykorzystywane jako osobne źródło zasilania do wyposażenia o wysokim zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Te akumulatory są całkowicie osłonięte przed zalaniem czy zakurzeniem, dzięki hermetycznie zamkniętym obudowom, a ich pojemność jest niemal trzykrotnie większa od pojemności zwykłych akumulatorów kwasowych. Są jednak dość drogie, dlatego też najlepiej sprawdzają się właśnie w luksusowych jednostkach.