Zimowa awaria prądu

Wielkimi krokami zbliża się zima, a co za tym idzie, niektórych z nas zapewne czekają awarie prądu. Każdego roku, z reguły w okolicach stycznia i lutego, zima w naszym kraju atakuje ze zdwojoną siłą. Śnieżyce, oblodzone drogi i częste awarie zasilania, to niestety chleb powszedni, w szczególności mieszkańców małych, górskich miejscowości.

Agregat prądotwórczy na ratunek

generatory prąduAwaria zasilania bywa bardzo uciążliwa, szczególnie zimą. Jesteśmy skazani wtedy na siedzenie w ciemnym i często zimnym domu, niepokojąc się jak długo potrwa ta nieprzyjemna sytuacja. Jak zabezpieczyć się przed skutkami przerw w dostawie prądu? Najlepszym wyjściem z sytuacji są generatory prądu. Urządzenie to z łatwością podtrzyma w naszym domu oświetlenie, podstawowe urządzenia agd i rtv, komputery, czy system alarmowy. Jaki model agregatu wybrać do użytku domowego? Bierzemy pod uwagę metodę zasilania, oraz moc urządzenia. Wyróżniamy generatory prądu benzynowe, z silnikiem diesla i zasilane płynnym gazem. Te benzynowe w porównaniu do pozostałych są droższe w utrzymaniu. Modele zasilane ropą spalają połowę mniej niż benzynowe. Dość duże spalanie posiadają modele na gaz, ale przy obecnej cenie gazu wciąż są opłacalne. Pełne zatankowanie generatora pozwala na kilkugodzinną pracę. Pamiętajmy jednak, że modele spalinowe wytwarzają spaliny i wymagają chłodzenia, nie  nadają się więc do zamkniętych pomieszczeń. Urządzenie należy umieścić na zewnątrz, najlepiej pod dachem i pamiętać trzeba o regularnym uruchamianiu go co kwartał (nie powinno przed dłuższy czas stać nieużywane). Jeśli chodzi o moc, do użytku domowego wystarczy w zupełności urządzenie o mocy do kilku kilowoltoamperów. Kupimy je w cenie kilku tysięcy zł.

Nowoczesne agregaty charakteryzują się bardzo cichą pracą, dzięki temu nawet w górskim zaciszu nie będą zakłócać odgłosów natury. Tak zainwestowane pieniądze z pewnością dadzą nam dużą satysfakcję, kiedy w razie awarii na naszej ulicy będą panowały egipskie ciemności, a nasz dom będzie jedynym, w którym tętnić będzie normalne życie.